ექსპერტთა აქტივობების გაცვლის ფარგლებში, DG - ECHO-ს დაფინანსებული პროექტის - ერთად შევძლებთ - თანამშრომლობა გადაუდებელი სიტუაციებისას რეგიონში ფარგლებში, საქართველოს და სომხეთის გადაუდებელი დახმარების სამედიცინო ჯგუფის ოთხმა წევრმა და პროექტის სამმა წარმომადგენელმა მონაწილეობა მიიღო 22-ე კატასტროფებისა და გადაუდებელი მედიცინის მსოფლიო ასოციაციის (WADEM) კონგრესში, რომელიც 2023 წლის 9-12 მაისს გაიმართა კილარნიში, ირლანდია.
ღონისძიება წარმოადგენს შესანიშნავ შესაძლებლობას კატასტროფების მედიცინის, პრეჰოსპიტალური მოვლისა და გადაუდებელი დახმარების მართვისა და კომპლექსური ჰუმანიტარული კრიზისების ჯანმრთელობის ასპექტების გამოცდილების გაზიარებისთვის. ქართული და სომხური დელეგაციის შერჩეულმა მომხსენებლებმა გააკეთეს პროექტის პრეზენტაცია, სადაც განიხილეს გადაუდებელი დახმარების სამედიცინო ჯგუფების მიერ მიღწეული პროგრესი, არსებული გამოწვევები/შეფერხებები, სამომავლო გეგმები და  მიღებული გამოცდილება. ამასთანავე, პროექტს ჰქონდა საგამოფენო დახლი, სადაც წარმოდგენილი იყო პროექტის ხილვადობის მასალები.
კონგრესმა განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა ახალი საფრთხეებზე, მათ გავლენაზე ამჟამინდელ და მომავალ თემებზე, ასევე ტექნოლოგიების მნიშვნელოვან როლზე კატასტროფების მზადყოფნისა და რეაგირების საკითხებში.
ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღეს ექსპერტებმა ყველა კონტინენტიდან, რომლებიც წარმოადგენენ კლინიკური ჯანდაცვის, პრეჰოსპიტალური მოვლის, კატასტროფების მედიცინისა და რეაგირების, საგანგებო მენეჯმენტს/მზადყოფნისა და ჯანდაცვის ადმინისტრირების სფეროებს. კონგრესი მოიცავდა მაღალკვალიფიციურ საერთაშორისო და ადგილობრივ მომხსენებლებს, ასევე ინტერაქტიული და ინოვაციური სესიებს.

Under the exchange of experts’ activity, in the frame of DG – ECHO funded project – Stronger Together – Cooperative Action to Respond to Cross-Border Emergencies, 4 members from Georgian and Armenian EMTs and 3 project staff participated in 22nd biennial World Association for Disaster and Emergency Medicine (WADEM) Congress which took place from 9-12 May, 2023 in Killarney, Ireland.
The event represents excellent opportunity to share the best practices towards disaster medicine, prehospital care, and the health aspects of emergency management and complex humanitarian crises. The selected speakers from Georgian and Armenian delegation made project presentation, progress achieved by EMTs, existing challenges/bottlenecks, future plans and lessons learned. Moreover, the project had exhibition booth to present project visibility items.
The Congress had a specific focus on understanding emerging threats, their impact on current and future communities, as well as the important role of technology in disaster preparedness and response efforts. Experts from all continents participated in the event representing all areas of clinical health care, prehospital care, disaster medicine and response, emergency management /preparedness, and response and health administration. The Congress included highly experienced international and local speakers, as well as a range of interactive and innovative sessions.