პროექტის დახურვა - განათლება რეინტეგრაციისთვის, გზა საზოგადოებისკენ
პროექტი განათლება რეინტეგრაციისთვის, გზა საზოგადოებაში დასაბრუნებლად 2017 წლიდან მიმდინარეობს, ის ევროკავშირის მიერ არის დაფინანსებული და ახორციელებს ASB საქართველო, პარტნიორ ორგანიზაციებთან, საქველმოქმედო, ჰუმანიტარული ცენტრი "აფხაზეთი" (CHCA) და საქართველოს სტრატეგიული კვლევებისა და განვითარების ცენტრი (CSRDG). პროექტის მთავარი მიზანი იყო კანონთან კონფლიქტში მყოფი პირების რესოციალიზაციის პროცესის ხელშეწყობა სამთავრობო ორგანიზაციებს, ბიზნეს კომპანიებსა და საზოგადოებრივ ორგანიზაციებს შორის თანამშრომლობის გზით. დასახული მიზნის მისაღწევად საწყის ეტაპზევე შემუშავდა სოციალური კამპანია, ფართო აუდიტორიისა და პროექტის სამიზნე ჯგუფის წარმომადგენელთა (პრობაციონერები, მსჯავრდებულები და ყოფილი მსჯავრდებულები) ყურადღების მიპყრობის მიზნით. აღნიშნულის პარალელურად, საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში ჩატარდა საინფორმაციო შეხვედრები და ტრენინგები სოციალურ და სამუშაოს მოძიების უნარებზე.
პროექტის განმავლობაში 51- მა ბენეფიციარმა მიიღო ტექნიკურ მატერიალური საშუალებები მცირე ბიზნესის დასაწყებად ან განსავითარებლად. 81 - მა კი მიიღო სამუშო იარაღების კომპლექტი თვითდასაქმებისთვის, შეიქმნა 8 სოციალური საწარმო.
პროექტის დახურვის ღონისძიება 2019 წლის 13 დეკემბერს გაიმართა თბილისში, სასტუმრო ვინდამ გრანდ - ში. მას ესწრებოდნენ სხვადასხვა სამთავრობო უწყებების წარმომადგენლები, პარტნიორები საქართველოს იუსტიციის სამინისტროდან, ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციები, პროექტის განმახორციელებელი ორგანიზაციები, ევროკავშირის წარმომადგენლები და პროექტის ბენეფიციარები. ღონისძიების მსვლელობისას, პროექტის შემაჯამებელი პრეზენტაციების გარდა გარდა მოეწყო დოკუმენტური ფილმის - გზა საზოგადოებისკენ - ჩვენება, რომელიც აჯამებს პროექტის 3 წლიან მუშაობის შედეგებს. ღონისძიებაზე ასევე გაიმართა პროექტის ბენეფიციარების მიერ დამზადებული ნივთებისა და პროექტის განმავლობაში შექმნილი სოციალური საწარმოების გამოფენა.

The project "Qualification for re-integration a Way back into society" has been implementing since 2017 by ASB Georgia and it's partner organizations Charity, Humanitarian Center "Abkhazeti" (CHCA) and Center for Strategic Research and Development of Georgia (CSRDG), with the financial support of the European Union. The overall aim of the project includes integration of persons in conflict with the law into the society through the establishment of cooperation mechanisms among civil society organizations (CSOs), business companies and State actors. As the first step, an extensive media campaign was developed to attract the main target audience (probationers, inmates, and former inmates), simultaneously social and job skills pieces of training, as well as informational meetings, are being held in different parts of Georgia.
During the project, 51 beneficiaries got technical materials for start-up or develop small businesses. 81 Beneficiary got working tools for self employement. We established 8 social enterprises in total.
The closure event of the project held on the 13th of December, in Tbilisi, at Wyndham Grand Hotel. It was attended by representatives of different state agencies, our partners from the Ministry of Justice of Georgia, local NGOs, project implementations and representatives from the EU Delegation to Georgia together with project beneficiaries. During the event in parallel with project summarising presentations documentary film airing took a place. The film has been developed during three years of the project implementation and it summarizes the activities and achievements of the project. During the closure event, there was an exhibition held, presenting the product of social enterprises and individual beneficiaries financed under the project.