მიმდინარე წლის 23 მარტს, ASB საქართველოს პროექტის ,,ქუთაისის მუნიციპალიტეტისთვის მეორადი სახანძრო მანქანის შეძენა“ ფარგლებში, შპს თეგეტა თრაქ ენდ ბას-ის მიერ ჩატარდა პრაქტიკული ტრენინგი სახანძრო მანქანის გამოყენებასა და ტექნიკური უზრუნველყოფის შესახებ. ტრენინგს ესწრებოდნენ ქუთაისის სახანძრო - სამაშველო განყოფილების წარმომადგენლები.
იაპონიის მთავრობის გრასრუტისა და ადამიანის უსაფრთხოების საგრანტო დახმარების (GGP) პროგრამის ფარგლებში, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურთან თანამშრომლობით, ქუთაისის სახანძრო - სამაშველო განყოფილებას გადაეცა მეორადი სახანძრო მანქანა კიბით, 2022 წლის 22 მარტს საქართველოს არბაითერ-სამარიტერ-ბუნდსა და იაპონიის საელჩოს შორის გაფორმებული ხელშეკრულების ფარგლებში. აღნიშნული სპეც ტექნიკა საშუალებას მისცემს ქუთაისის სამმართველოს განახორციელოს მაღალსართულიან შენობებში სახანძრო-სამაშველო ოპერაციები.
იაპონიის მთავრობის მხარდაჭერით, საქართელოს უკვე გადმოცემული აქვს მე-6 სახანძრო-სამაშველო ავტომანქანა. საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურმა უკვე მიიღო სხვადასხვა სახის ტექნიკური საშუალებები თბილისის, ბორჯომის, ბათუმის და ლაგოდეხის სახანძრო-სამაშველო განყოფილებებისთვის, რომლებსაც აქტიურად იყენებენ სხვადასხვა სახის სახანძრო-სამაშველო ოპერაციების დროს.

On March 23, 2023 within the framework of the ASB Georgia's project "Provision of second-hand fire engine for Kutaisi City", Tegeta Truck & Bus LLC conducted a practical training on the use and maintenance of the fire engine. Representatives of Kutaisi Fire and Rescue Department attended the training.
In the framework of the Japanese government's "Grant Assistance for Grass-Roots Human Security Projects", in cooperation with the Emergency Situations Management Agency of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, ASB Georgia delivered a second-hand fire truck with a ladder to Kutaisi Fire and Rescue Department. The activity was conducted within the agreement signed on March 22, 2022 between the Arbeiter-Samariter-Bund Georgia and the Embassy of Japan. The special equipment will allow the Kutaisi administration to carry out fire-rescue operations in multi-storey buildings.
With the support of the Japanese government, Georgia has received the 6th fire-rescue vehicle. The Emergency Situations Management Agency has already received various types of technical items for Tbilisi, Borjomi, Batumi and Lagodekhi fire-rescue departments, which are actively being used during various fire-rescue operations.