„დიდი შეცდომა დავუშვი, როცა პირველად დამარტყა და მე არაფერი ვთქვი. მაშინ, ჩემს ნათესავებსა და მეზობლებზე ვფიქრობდი უფრო მეტად, ვიდრე ჩემს თავზე ან ჩემს შვილებზე.“
ეს სიტყვები 33 წლის თამარს (სახელი კონფიდენციალურობის დაცვის მიზნით შეცვლილია) ეკუთვნის, რომელიც ოჯახური ძალადობის მსხვერპლია. თითქმის რვა წლის მანძილზე მასზე ქმარი ძალადობდა – მდგომარეობას, რომელსაც ყოველდღიურად უამრავი ქალი განიცდის საქართველოში.
22 წლის ასაკში დაქორწინებული თამარის ცხოვრება სწრაფად გადაიზარდა შიშსა და ქაოსში, რადგან მისი ალკოჰოლდამოკიდებული ქმარი აგრესიული ხდებოდა.
“ერთად ცხოვრების დროს არაერთხელ დამემუქრა დანით. ჩემს შვილთან ერთად, შეშინებული ოთახში ვიკეტებოდი, ჩვენი უსაფრთხოებისთვის. თავიდან ძალდობაზე ვერ ვლაპარაკობდი —არ მინდოდა, ჩვენი ოჯახური პრობლემები სხვებისთვის გამემხილა. თუმცა, ძალადობა და მუქარა არ წყდებოდა, ამიტომ პოლიციას მივმართე. საქმე ჯერ კიდევ სასამართლოში განიხილება.“
თამარი ერთ-ერთია იმ ქალებს შორის, რომლებიც სარგებლობენ ASB საქართველო-ს მიმდინარე პროექტით – RISE Georgia -უთანასწორობის შემცირება და კრიზისში მყოფ ქალთა მხარდაჭერის გაძლიერება- პროექტი ხორციელდება საქართველოს სამ რეგიონში – გურიაში, სამეგრელოში და აჭარაში.
პროექტის ფარგლებში, აქტიური ადგილობრივი ქალების მონაწილეობით თვითდახმარების ჯგუფები იქმნება. ეს ჯგუფები იმუშავებენ როგორც სოფლებში, ასევე ქალაქებში და მნიშვნელოვან მხარდაჭერას გაუწევენ ოჯახური ძალადობის მსხვერპლებს. მათი მიზანია, ხელი შეუწყონ და გააძლიერონ გენდერული და ოჯახური ძალადობის (GBV/DV) საკითხების მიმართ ცნობიერება და ადვოკატირება.
მიუხედავად იმისა, რომ RISE Georgia ახალი ინიციატივაა, თვითდახმარების ჯგუფებისთვის უკვე ტარდება ტრენინგები. ეს სწავლება მათ საჭირო ცოდნითა და უნარებით აღჭურავს, რათა მსხვერპლებს დახმარება გაუწიონ იურიდიული კონსულტაციით, საჭირო მომსახურებებსა და რესურსებზე გადამისამართებით. გარდა ამისა, პროექტის სამიზნე რეგიონებში უკვე ამოქმედდა 24/7 ცხელი ხაზი, რომელიც კრიზისულ მდგომარეობაში მყოფ ქალებს დაუყოვნებლივ კონსულტაციას სთავაზობს.
RISE Georgia ფინანსდება დაფინანსებულია ავსტრიის რესპუბლიკის სოციალური დაცვის, ჯანმრთელობის, ზრუნვისა და მომხმარებელთა დაცვის ფედერალური სამინისტროს მიერ. პროექტს ახორციელებს ASB საქართველო, საქართველოს სამარიტელთა კავშირთან (SSK) პარტნიორობით, ადგილობრივ მუნიციპალიტეტებთან და გენდერული ძალადობის საკითხებზე მომუშავე ეროვნულ და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან მჭირდრო თანამშრომლობით ახორციელებს.
ქალთა გაძლიერებისა და რესურსებით უზრუნველყოფის გზით, RISE Georgia მიზნად ისახავს მათთვის ახალი ცხოვრების დაწყებისა და მომავლის დაბრუნების შესაძლებლობის შექმნას. პროექტი ხელს შეუწყობს ცვლილებებს, რაც ქალებს მისცემს შესაძლებლობებს, რომ პირად და პროფესიულ ცხოვრებაში წარმატებას მიაღწიონ.

“I made a huge mistake, when he hit me for the first time, and I said nothing. Back then, I was thinking about my relatives and neighbors, not myself or my children."
The reflection comes from 33-year-old Tamar (name changed for confidentiality), who was a victim of domestic violence by her husband. For nearly eight years, she endured the abuse of her husband, a situation that many women in Georgia face daily.
Married at 22, Tamari's life quickly spiraled into fear and turmoil as her husband's alcoholism led to aggression. “He would threaten me with a knife, and I locked myself in a room with my child, terrified for our safety. At first, I couldn’t speak up—I didn’t want to expose our family situation to others. However, psychological abuse and threats never stopped, and I filed a complaint with the police, and the case is still being examined in court."
Tamar is one of the women benefiting from ASB Georgia’s ongoing project, RISE Georgia – Reducing Inequality and Supporting Empowerment for Women in Crises, which is being implemented in three different regions of Georgia: Guria, Samegrelo, and Adjara. As part of the project, community-based self-help groups are being established, driven by active local women. These groups will operate across rural and urban areas, providing crucial support to survivors of domestic violence through promoting and advocating GBV/DV issues. As the project is a new initiative, training sessions for self-help groups are underway, equipping them with the knowledge and skills to assist victims through legal consultations, essential service referrals, and access to resources. Additionally, a 24/7 hotline in the project target region has been launched, ensuring immediate assistance and guidance for those in crisis.
The RISE Georgia project is funded by the Federal Ministry of Social Affairs, Health, Care, and Consumer Protection of the Republic of Austria. It is being implemented by ASB Georgia, in close cooperation with the Samaritan Association of Georgia (SSK), local municipalities, and national and international organizations working on gender-based violence issues.
By creating a supportive community and providing essential resources, RISE Georgia aims to empower women to reclaim their lives and futures. This initiative will lay the groundwork for sustainable change, enabling women to access the tools and opportunities they need to succeed in their personal and professional lives.
P.S. Since the topic is highly sensitive, the beneficiary does not wish to be identified. We changed the name for confidentiality.