გერმანიის ელჩის ვიზიტი ASB საქართველოს ოფისში
14 თებერვალს, გერმანიის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში, ერნსტ პეტერ ფიშერი ASB საქართველოს ოფისს ეწვია. ASB საქართველოს წარმომადგენლები, პროექტების ბენეფიციარები (ფულადი დახმარების პროგრამა, “Winterization”, საზაფხულო სკოლა), Unite Together ორგანიზაციისა და დევნილთა, ეკომიგრანტთა და საარსებო წყაროებით უზრუნველყოფის სააგენტოს წარმომადგენლები დაესწრნენ შეხვედრას. ვიზიტის ფარგლებში, ბენეფიციარებმა ვრცლად ისაუბრეს ამჟამინდელ საცხოვრებელ პირობებზე, იმ სირთულეებზე, რასაც ახლავს უცხო ქვეყანაში ცხოვრება, მხარდაჭერის სისტემასა და მომავლის გეგმებზე. ASB საქართველოს დირექტორმა, კლემენს ფონ ჰეიმენდალმა განიხილა პროგრამების განხორციელების ტექნიკური დეტალები და გაწეული დახმარება.
ბენეფიციარებმა ელჩს მადლობა გადაუხადეს გერმანიის მიერ გაწეული დახმარებისთვის და აღნიშნეს ქართული მხარის მზაობა დაეხმარონ უკრაინელ მოქალაქეებს საქართველოში. დევნილთა, ეკომიგრანტთა და საარსებო წყაროებით უზრუნველყოფის სააგენტოს წარმომადგენლებმა ასევე განიხილეს უკრაინელების სახელმწიფოს მხარდაჭერა, არსებული მდგომარეობა, მათი ჩართულობა და სხვა დეტალები. შეხვედრის დასასრულს მხარეებმა გამოხატეს სურვილი განაგრძონ თანამშრომლობა.
ASB საქართველო, გერმანიის ფედერალური საგარეო საქმეთა სამინისტროსა და Aktion Deutschland Hilft-ის ფინანსური მხარდაჭერით, ასევე People in Need (PIN), Unite Together, საქართველოს სამარიტელთა კავშირისა და დევნილთა, ეკომიგრანტთა და საარსებო წყაროებით უზრუნველყოფის სააგენტოსთან პარტნიორობით, ახორციელებს სამ პროგრამას (ფულადი მხარდაჭერის პროგრამა, Winterization, საზაფხულო) უკრაინელების მხარდასაჭერად საქართველოში.

On February 14, German Ambassador to Georgia, Ernst Peter Fischer visited ASB Georgia’s office. Representatives of ASB Georgia, Unite Together, Ukrainian beneficiaries of ASB’s projects (Cash Transfer program, Winterization, Summer School) and representatives of IDP Agency attended the meeting. During the visit, Ukrainian beneficiaries openly discussed their current living situations, difficulties they face while with living in a foreign country, the support system and future plans.
ASB Georgia’s director Clemens von Heimendahl discussed technical details with implementing the programs and the amount of support Ukrainians have received so far. The beneficiaries expressed gratitude for German’s cash assistance and Georgia’s willingness to support Ukrainian citizens in Georgia. Representatives of IDP Agency further discussed state’s support for Ukrainians, current situation, their involvement and other details. At the end of the meeting, the sides expressed their desire to continue cooperation.
ASB Georgia with the financial assistance of Federal Foreign Office and Aktion Deutschland Hilft and in partnership with People in Need (PIN), Unite Together, The Samaritan Association (SSK) and IDP Agency, implements three programs (Cash Transfer program, Winterization, Summer School) to support Ukrainians in Georgia.