ASB საქართველო მხარსუჭერს კრიზისში მყოფ ქალებსა და გოგონებს და აქტიურად მუშაობს გენდერული ძალადობისა (GBV) და ოჯახში ძალადობის (DV) აღმოფხვრის მიმართულებით ჩვენს საზოგადოებაში.
ინიციატივის „მე ვამაყობ, რომ" ფარგლებში, ვაღიარებთ ძალადობის მსხვერპლების სიმტკიცეს, გამძლეობასა და სიძლიერეს. ამ ინიციატივის მიზანია, შიშთან ბრძოლა და სიჩუმიდან მოქმედებაზე გადასვლა.
სტატისტიკის მიხედვით: გაეროსა და ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების მონაცემებით, საქართველოში მცხოვრები ყოველი ოთხი ქალიდან ერთს ერთხელ მაინც გამოუვლია ფიზიკური ან სექსუალური ძალადობა. შემაშფოთებელია, რომ ამ შემთხვევების 78%-ისთვის უცნობი რჩება, ხშირ შემთხვევაში, სტიგმისა და შურისძიების შიშის გამო.
ამ ფოტო-პოსტერზე გამოსახულია ძლიერი ქალი, რომელმაც გაბედული ნაბიჯი გადადგა და ძალადობის შესახებ ინფორმაცია შესაბამის სამსახურებს მიაწოდა. მისი მზერაში ასახულია როგორც სიძლიერე, ასევე გადაწყვეტილების სიმტკიცე. ის გვაჩვენებს, რამდენად მნიშვნელოვანია ხმა აიმაღლო და სამართლისკენ გადადგა ნაბიჯი.
ძალადობის შესახებ შეტყობინება სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი და გადამწყვეტი ქმედებაა, რომელიც ხელს უწყობს სიცოცხლის დაცვას და სამართლიანობის აღდგენას. შეტყობინებით, მსხვერპლები არღვევენ ძალადობის ციკლს, იწყებენ დამნაშავის პასუხისმგებლობას და უზრუნველყოფენ გადამწყვეტი მხარდაჭერის სერვისებზე წვდომას.
საქართველოში ძალადობის შესახებ შეტყობინების გაკეთება შესაძლებელია 112-ზე დარეკვის მეშვეობით. თანდართულ ბანერზე მოცემულია დამატებითი საკონტაქტო ინფორმაცია სოციალური და კრიზისული დახმარების სერვისების შესახებ, რომლებიც საჭიროების შემთხვევაში ხელმისაწვდომია.
ყოველი გაზიარება, ყოველი ხმა და ყოველი ზარი მნიშვნელოვანია.
ინიციატივა ხორციელდება „RISE საქართველოს“-ს ფარგლებში. პროექტის შესახებ ინფორმაციისთვის გთხოვთ გადადით ბმულზე: RISE Georgia.
ერთად შეგვიძლია შევცვალოთ ნარატივი — გავაძლიეროთ ძალადობის მსხვერპლები, დავაყენოთ დამნაშავეების პასუხისგების საკითხი და შევქმნათ კულტურა, სადაც ძალადობა აღარ იქნება მისაღები.

ASB Georgia is dedicated to supporting vulnerable women and girls, actively working to eliminate gender-based violence (GBV) and domestic violence (DV) in our communities.
Under the theme "I Am Proud", we encourage everyone to recognize and celebrate the courage, resilience, and strength of survivors. This initiative aims to shift the focus from fear to empowerment, and from silence to action.
Recent statistics reveal: according to the UN and local NGOs, nearly one in four women in Georgia have experienced physical or sexual violence at some point in their lives. Alarmingly, 78% of these incidents go unreported, often due to stigma and fear of retaliation.
On the photo is a proud woman who has bravely taken the step to report abuse. Her expression reflects both strength and determination, embodying the message of resilience in the face of violence. She stands as a testament to the importance of speaking out and seeking justice.
Reporting violence is a vital and crucial action in safeguarding lives and promoting justice. By making a report, survivors break the cycle of abuse, initiate accountability, and ensure essential support services are accessible.
In Georgia, survivors can report GBV and DV by calling 112. The accompanying banner provides additional contact information for social services and crisis support, highlighting the resources available for those in need.
This initiative is implemented within the project Rise Georgia. Please follow the link to find out more about the project: Rise Georgia
Together, we can change the narrative—empowering survivors, holding abusers accountable, and fostering a culture where violence is no longer tolerated.