ASB საქართველომ ხელი მოაწერა მემორანდუმს, რომელიც მხარს უჭერს კრიზისში მყოფ ქალებსა და გოგონებს
ASB საქართველომ, პარტნიორმა ორგანიზაციამ სსკ-მ და წალენჯიხისა და სენაკის მუნიციპალიტეტებმა ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმს მოაწერეს ხელი. თანამშრომლობა სამეგრელოს რეგიონში ცნობიერების ამაღლების კამპანიის ხელშეწყობას ისახავს მიზნად ქალთა და გოგონათა მიმართ ძალადობის თემაზე.
ინიციატივა ხორციელდება პროექტის — “უთანასწორობის შემცირება და კრიზისში მყოფი ქალთა მხარდაჭერის გაძლიერება“, დაფინანსებულია ავსტრიის რესპუბლიკის სოციალური დაცვის, ჯანმრთელობის, ზრუნვისა და მომხმარებელთა დაცვის ფედერალური სამინისტრო.
წაიკითხეთ 55 წლის ლიანას ისტორია, რომელიც პროექტის მხარდაჭერით ცოტა ხნის წინ დასაქმდა: https://shorturl.at/nv245

ASB Georgia Signs Memorandum to Support Women and Girls in Crises
A Memorandum of Cooperation was signed between ASB Georgia, its partner organization SSK, and the municipalities of Tsalenjikha and Senaki. This collaboration aims to support local efforts to raise awareness and prevent violence against women and girls in the Samegrelo region.
The initiative is part of the project "Reducing Inequality and Supporting Empowerment for Women in Crises," is being implemented in Western Georgia in partnership with partner organizations. It is funded by the Republic of Austria, represented by the Federal Minister of Social Affairs, Health, Care, and Consumer Protection.
Read the story of Liana, a 55-year-old woman who recently found employment with support from the project: https://shorturl.at/6xvOp