120-საათიანი ტრენინგი EMT-ს წევრებისთვის საველე სიმულაციური სწავლებით დასრულდა
საქართველოს გადაუდებელი დახმარების სამედიცინო ჯგუფის როტაციული წევრებისთვის 120-საათიანი ტრენინგი საველე სიმულაციური სწავლებით დასრულდა, კურსი ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის (WHO) ფინანსური მხარდაჭერით ჩატარდა.
საველე სწავლება თბილისის ზღვის მიმდებარე ტერიტორაზე ჩატარდა, სადაც მოწყობილი საველე ჰოსპიტალი აღჭურვილი იყო ASB-ის მიმდინარე პროექტის - „ერთად შევძლებთ - თანამშრომლობა გადაუდებელი სიტუაციებისას რეგიონში: საქართველოსა და სომხეთში“ფარგლებში გადაცემული ინვენტარით. სწავლების დროს, გამოსცადეს წყლის ფილტრაციის სისტემა, რომელიც სასმელი წყლის მიწოდებას უზრუნველყოფს საგანგებო სიტუაციებში.
საველე სიმულაციური სწავლება ჩატარდა საქართველოს გადაუდებელი დახმარების სამედიცინო ჯგუფისთვის (EMT), საგანგებო სიტუაციების კოორდინაციისა და გადაუდებელი დახმარების ცენტრთან და ASB საქართველოსთან ერთად. სწავლების მიზანი იყო სცენარზე დაფუძნებული სანაგებო სიტუაციების დროს EMT Type 1 (ფიქსირებული) შესაძლებლობების სიმულირება რეალისტურ გარემოში. სწავლებამ გააღრმავა ცოდნა ჰუმანიტარული დახმარების, სამოქალაქო თავდაცვის, ასევე სამედიცინო, ლოჯისტიკური და ფსიქოსოციალური მიმართულებებში, რაც ეფექტური მისიისთვის აუცილებელია, როგორც ეროვნულ, ისე საერთაშორისო დონეზე.

A 120-hour training program for roster members of the Georgian (EMT) concluded with a field simulation exercise
A 120-hour training program for roster members of the Georgian National Emergency Medical Team (EMT) concluded with a field simulation exercise, implemented with the financial support of the World Health Organization (WHO).
The simulation took place at the Tbilisi Sea area, where a field hospital with all essential equipment provided through ASB’s ongoing project “Stronger Together – Cooperation in Emergency Situations between Georgia and Armenia”. During the exercise, EMT members also tested the Sky Hydrant water filtration system, which provides safe drinking water during emergencies.
The field simulation exercise was conducted in collaboration with the Emergency Situations Coordination and Emergency Assistance Center and ASB Georgia. It aimed to realistically simulate scenario-based EMT Type 1 (fixed) operations during emergencies. The exercise enhanced EMT members’ competencies in humanitarian assistance, civil protection, and medical, logistical, and psychosocial support - skills essential for effective deployment both nationally and internationally.