2012 წლიდან, ASB საქართველო და სომხეთი უსაფრთხო და მდგრადი გარემოს უზრუნველსაყოფად კატასტროფების რისკის შემცირების (DiDRR და DRR) პროექტებს ახორციელებს. ჩვენ ვეხმარებით, სხვადასხვა თემის წარმომადგენელებს იყვნენ დაცულები და მზად, რომ ეფექტიანად უპასუხონ საგანგებო სიტუაციებს.
სკოლებსა და საბავშვო ბაღებში ჩვენ ვაძლიერებთ ბავშვებს, იძულებით გადაადგილებულ პირებს, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებს, აგრეთვე ქალაქისა და სოფლის მცხოვრებლებს, რომ თავად აიღონ პასუხისმგებლობა საკუთარ უსაფრთხოებაზე. საქართველოში ბოლო წლების მანძილზე, 53 500-მა სკოლამდელი ასაკის ბავშვმა გაიარა კატასტროფებისადმი მზადყოფნის სწავლება, რომელიც რეაგირებასთან ერთად, შესაძლებლობის შემთხვევაში, პრევენციასაც ასწავლიდა. ბავშვები ხდებიან პატარა ელჩები, რომლებიც საკუთარ ოჯახებში გადააქვთ მიღებული ცოდნა და ხელს უწყობენ ცნობიერების ამაღლებას- ეს მათთვის ძალიან სასიამოვნო პროცესია.
დღეს, ASB აგრძელებს თანამშრომლობის გაღრმავებას, ცოდნის გაზიარებასა და მდგრადობის გაძლიერებას, პროექტის ფარგლებში „ერთად შევძლებთ - თანამშრომლობა გადაუდებელი სიტუაციებისას რეგიონში - საქართველოსა და სომხეთში“. საველე სწავლებების, ტრენინგების, ცნობიერების ამაღლებისა და ადვოკატირების საშუალებით, ჩვენ ვუზრუნველვყოფთ, რომ ყველას ჰქონდეს საჭირო ცოდნა, უნარები და თავდაჯერება საკუთარი თავისა და სხვების დასაცავად.
ერთად ჩვენ შეგვიძლია ავაშენოთ მომავალი, სადაც დაფინანსდება მდგრადობა – და არა კატასტროფები - სწორედ, ეს არის ამწლის კატასტროფების რისკების შემცირების საერთაშორისო დღის გლობალური თემა.

International Day for Disaster Reduction 2025
Since 2012, ASB Georgia and Armenia have been building safer and more resilient communities through Disability-Inclusive Disaster Risk Reduction (DiDRR) and Disaster Risk Management (DRM) projects. We help communities stay safe, become prepared, and respond strong and professional to emergencies.
From school classrooms and kinder gardens, we empower children, IDPs, persons with disabilities, as well as urban and rural partners to take charge of their own safety. In Georgia, 53 500 preschool children were trained in the past years  in preparedness, reaction and where possible prevention. Children serve as little ambassadors, who carry the message back home and help to widen the spread of preparedness information. And they really like and enjoyed that!
Today, ASB continues to strengthen cooperation, exchange knowledge, and promote resilience as a shared goal across borders under the project “Stronger Together – Cooperative Action to Respond to Cross-Border Emergencies in Georgia and Armenia.” Through field exercises, training, awareness-raising, and advocacy, we ensure that everyone has the tools and confidence to protect themselves and their communities.
Together, we can build a future where resilience is funded - not disasters, the global theme for this year’s International Day for Disaster Risk Reduction.